کاربردفلزات در حوزه پزشکی

توسعه آلیاژهای فلزی جدید برای کاربردهای پزشکی :

چکیده :

آلیاژهای تیتانیوم نوع کمی جدید برای کاربردهای پزشکی هنوز در حال توسعه هستند . میلگردهای فولادی آلیاژ قوی و مقاوم در برابر β – نوع تیتانیوم با مدول یانگ پایین مورد بررسی قرار می‌گیرد . ثابت شده‌است که یک مدول پایین در جلوگیری از لاغر شدن استخوان موثر است هاش سنگین ۱۸ ذوب آهن  که منجر به تغییر استخوان خوب در یک مدل شکستگی استخوان در درشت‌نی خرگوش می‌شود .

در همین اواخر , آلیاژهای تیتانیوم نوع β با مدول الاستیسیته قابل تنظیم برای ساخت ایمپلانت های جدا شدنی پیشنهاد شده‌اند . آلیاژهای تیتانیوم type با مدول پایین آزاد با نشان دادن حافظه شکل و رفتار super نیز در حال حاضر در حال توسعه هستند . آیا فولاد رساناتر از آلومینیوم است آلیاژهای ضد زنگ آهن ضد زنگ و کبالت – کروم برای کاربردهای پزشکی نیز مورد توجه قرار می‌گیرند .

استفاده از آلیاژهای zirconium که به تازگی ساخته شده‌اند , بسیار جالب هستند . مواد زیستی زیست سازگار مبتنی بر منیزیم و یا مبتنی بر آهن در حال توسعه هستند . قیمت تیرآهن فایکو در تهران علاوه بر این tantalum و niobium و alloys نیز برای کاربردهای پزشکی مورد بررسی قرار گرفته‌اند توسعه آلیاژهای فلزی جدید برای کاربردهای پزشکی در این مقاله توضیح داده شده‌است .کاربردفلزات در حوزه پزشکی

کاربرد فلزات در پزشکی | اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین

مواد زیستی فلزی :

عملی , فولاد ضد زنگ , کبالت ( Co ) – کروم ( CR ) و تیتانیوم ( Ti ) و آلیاژهای آن هستند . از جمله این مواد زیستی فلزی دارای بیش‌ترین زیست سازگاری , مقاومت در برابر خوردگی و مقاومت خاص ( نسبت مقاومت کششی به چگالی ) , در مقایسه با آلیاژهای ضد زنگ و آلیاژهای کروم استیل است . آلیاژهای Co – Cr دارای بالاترین مقاومت به سایش و مقاومت نسبتا ً بالاتر در مقایسه با فولادهای ضد زنگ و آلیاژهای تیتانیوم هستند .آشنایی با انواع نبشی و قیمت آن  فولادهای ضد زنگ در مقایسه با آلیاژهای Co – Cr و آلیاژهای تیتانیوم انعطاف‌پذیری بالاتری را نشان می‌دهند .

سفتی برابر با آلیاژهای آلومینیوم – Cr , در حالی که پایین‌ترین سطح برای آلیاژهای تیتانیوم است . دیگر مواد زیستی فلزی مانند آلیاژهای منیزیم ( Mg ) , iron ( Fe ) , tantalum ( Ta ) , و niobium ( Nb ) نیز مهم هستند , اگر چه سهم آن‌ها از این زمینه کوچک است .قیمت میلگرد در مشهد  تحقیقات و توسعه متمرکز در سراسر جهان بر روی انواع مواد زیستی فلزی انجام می‌شود . اجزای اصلی مواد زیستی فلزی اساسا ً غیر سمی هستند .کاربردفلزات در حوزه پزشکی

۲. تیتانیوم و آلیاژهای آن آلیاژ Ti:

( تیتانیوم خالص ) و آلیاژهای آن از جمله مواد زیستی فلزی اصلی مانند فولادهای ضدزنگ و آلیاژهای کروم هستند . شناخت آهن و قیمت انواع آن آلیاژهای تیتانیوم همچنین نسبت خاص بالاییکنترل آب با سازه های ضد زنگ  ( یعنی مقاومت کششی تقسیم‌بر چگالی ) و مقاومت به خوردگی خوب را نشان می‌دهند . بنابراین , آلیاژهای تیتانیوم , توجه زیادی را برای کاربردهای پزشکی به خود جلب کرده‌اندتوسعه داده شدند. فلزات و ویژگی های آنهاچون قبلا ً فکر کرده بود که علت بیماری آلزایمر است ( گرچه ثابت شده‌است که این مورد نیست ) .آلومینیوم – یک سلاح بالقوه در مبارزه با انتشار گازهای گلخانه ای  اخیرا مساله حفاظت استرس , توجه زیادی را در مورد ایمپلانت های ساخته‌شده از مواد فلزی به دست آورده‌است.

فلزنقره فولاد آلیاژی فلز طلا
ورق سیاه فولاد کربن فلز برنز
ورق آلیاژی فولاد استنلس استیل فلز برنج
ورق رنگی فولاد اهواز فولاد

 

 حفاظت از استرس ,انواع قیمت ورق  انتقال ناهمگن تنش بین ایمپلنت و استخوان است . استرس عمدتا ً از طریق ایمپلنت منتقل می‌شود چون مدول یانگ of که از مواد فلزی ساخته شده‌است به طور کلی بیشتر از استخوان است .کاربردفلزات در حوزه پزشکی  این منجر به جذب استخوان می‌شود که منجر به شل شدن ایمپلنت یا refracture استخوان بعد از برداشتن ایمپلنت می‌شود .کاربردفلزات در حوزه پزشکی

آلیاژهای با مدول پایین آلیاژهای تیتانیم با مدول پایین برای کاربردهای پزشکی , همه آلیاژهای نوع بتا متشکل از عناصر غیر سمی هستند . برای کاربردهای پزشکی از آلیاژهای با مدول پایین استفاده می‌شود . به نظر می‌رسد که آزمون‌های کشش , مقادیر مدول یانگ را کمی پایین‌تر از روش‌های ارتعاشات آزاد یا مافوق صوت می‌دهند , در حالی که به نظر می‌رسد آزمون میکرو سختی دینامیکی مقادیر اندکی بالاتر ارائه می‌دهد . با این حال , دامنه مدول یانگ آلیاژهای با مدول کم آلیاژ ti – نوع ti که تا به امروز توسعه‌یافته اند را می‌توان با اشاره به آن فهمید .

به جز تک کریستال , مدول یانگ آلیاژهای با مدول کم آلیاژ ti , بین حول و حوش gpa است . مدول یانگ آلیاژهای با مدول کم آلیاژ ti در طی فراوری , برای مثال با تیمار پیری افزایش می‌یابد . بنابراین مدول یانگ آلیاژ ،برای کاربردهای پزشکی می‌تواند کنترل شود تا محدوده وسیعی از آلیاژهای نوع a و ( α + β ) را پوشش دهد.