پنج فلز کمیاب کدامند؟

متیو هال

قیمت تیرآهن فایکو در تهران

رودیم اخیراً با یک معامله بالاتر از 13000 دلار در هر اونس ، به بالاترین سطح خود رسیده است. اما آینده برای رودیم چیست و آیا هر ماده استخراج شده دیگری می تواند شمع را به عنوان گرانترین فلز نگه دارد؟ فلزات گروه پلاتین (PGM) به دلیل خاصیت کاتالیزوری معروف هستند.قیمت پروفیل

رودیم

رودیوم تقریباً ناشناخته است ، و پس از افزایش بیش از 30 درصدی قیمت در سال جاری ، بی سر و صدا یکی از داغترین معاملات در حال حاضر است. رودیم قبلاً در سال 2008 با بیش از 10 هزار دلار به ازای هر اونس اوج (و اوج) به اوج خود رسید و به سرعت سقوط کرد ، اما این فلز اکنون بالاتر از آن است که در سال 2008 و در پشت تورم تقاضای صنعت خودرو به فروش می رسد.

قیمت میلگرد در مشهد

رودیم در مبدل های کاتالیزوری ، بخشی از سیستم های اگزوز خودرو که انتشار گازهای سمی و آلاینده ها را کاهش می دهد ، استفاده می شود. طبق گفته S&P Global Platts ، تقریباً 80٪ تقاضا برای رودیم و پالادیوم از صنعت جهانی خودرو است. حداقل خوشبختانه برای آفریقای جنوبی ، حدود 80٪ کل رودیم در مرزهای آن استخراج می شود.انواع قیمت ناودانی و مدل های آن

بخشی از دلیل جهش قیمت فلز نادر بودن آن است. تولید سالانه رودیم در حدود 30 تن است – برای اینكه در این زمینه ، استخراج کنندگان طلا سالانه بین 2500 تا 3000 تن از فلزات گرانبها حفر كنند.

قیمت تیرآهن عریض در مشهد

رودیم همچنین از رسوایی آلاینده های فولکس واگن یا دیزلگیت ، رسوایی آلایندگی 2015 که صنعت خودرو را لرزاند بهره برد. معدن کاران فلزات گروه پلاتین (PGM) با تشدید قوانین آلایندگی در اقتصادهای بزرگ از جمله چین و هند ، پیش بینی زمان خوبی برای رودیم دارند.پنج فلز کمیاب کدامند؟

هاش سنگین ۲۰ترک

پالادیوم

برادر کوچک Rhodium پالادیوم نیز به خوبی از رسوایی دیزلگیت خارج شد. پس از سقوط فروش وسایل نقلیه دیزلی و بازگشت دوباره گزینه های جایگزین بنزین ، پلاتین – که در درجه اول در مبدل های کاتالیزوری برای وسایل نقلیه دیزلی استفاده می شود – افتاد ، در حالی که پالادیوم دوستدار بنزین افزایش یافت.قیمت انواع میگلرد آجدار و ساده

پالادیوم گرانترین از چهار فلز گرانبها است – طلا ، نقره و پلاتین از دیگر فلزات. از پلاتین نادرتر است و در مبدل های بیشتر برای مبدل های کاتالیزوری استفاده می شود. در کوتاه مدت ، انتظار می رود تقاضا برای فلزات مورد استفاده در مبدلهای کاتالیزوری ثابت باشد و با رشد فروش خودرو در آسیا افزایش یابد. با این حال ، افزایش جذب وسایل نقلیه الکتریکی باتری – که از مبدل های کاتالیزوری استفاده نمی کنند – می تواند تقاضای پالادیوم را ضربان دار کند. شرکت معدن روسی Nornickel بزرگترین تولید کننده جهانی پالادیوم است که در سال 2019 86 تن فلز را جذب می کند.پنج فلز کمیاب کدامند؟

جوشکاری مارپیچی

طلا

دوام بخشی ، سنت بخشی ، طلا از جمله کالاهای پرکاربرد است. طلا در درجه اول در جواهرات استفاده می شود ، اما همچنین به دلیل دوام و رسانایی کاربردهای چشمگیری در الکترونیک و هوا فضا دارد ، به عبارت ساده ، در همه جا طلا است.

البته ، کلیشه طلا به عنوان یک فلز معتبر و ارزشمند از هیچ چیز حاصل نمی شود. هنگامی که کاوشگران اسپانیایی برای اولین بار به “دنیای جدید” – قاره آمریکا – سفر کردند ، آنها با یک فرهنگ بومی روبرو شدند که زندگی کاملاً متفاوتی داشت و به زبانهای مختلف صحبت می کرد. اما هر دو فرهنگ یک چیز مشترک داشتند. هر دو طلا را بسیار مورد توجه قرار می دادند. تقریباً در هر جامعه ای از طلا به عنوان ارز و نماد ثروت ، اعتبار یا قدرت استفاده شده است و دنیای مدرن تفاوتی ندارد. اعم از حلقه ها ، جوایز یا حتی پول ، مواد کمی به اندازه طلا فضای برجسته ای در زندگی ما اشغال می کنند.پنج فلز کمیاب کدامند؟

ایریدیوم

پروفیل های فولادی کربن سرد

ایریدیوم یکی از نادرترین فلزات پوسته زمین است که سالانه فقط سه تن تولید می کند. ایریدیوم تقریباً متراکم تر از متراکم ترین اسمی فلز است و مقاوم در برابر خوردگی ترین عنصر فلزی است که در برابر هوا ، آب ، نمک ها و اسیدها مقاوم است.

ساخت ایریدیم به دلیل سختی آن به قطعات قابل استفاده دشوار است ، اما همان خصوصیاتی که کار با آن را دشوار می کند نیز آن را به یک افزودنی ارزشمند برای تقویت آلیاژها تبدیل می کند. اگرچه این فلز همچنین یک فلز کاتالیزوری است ، اما به دلیل نقطه ذوب زیاد و مقاومت در برابر خوردگی ، ایریدیم مواد ارجح برای بوته ها است. مانند سایر PGM ها ، ایریدیم به عنوان محصول جانبی نیکل استخراج می شود و مانند سایر PGM ها ، بزرگترین ذخایر ایریدیم در آفریقای جنوبی و روسیه است. با توجه به نادر بودن در پوسته زمین ، تمایل دارد که بخش کوچکی از نمونه کارگران استخراج PGM را تشکیل دهد.پنج فلز کمیاب کدامند؟

آشنایی با انواع نبشی و قیمت آن

پلاتین

نام فلزات گروه پلاتین همچنین بدترین عملکرد را در بازار دارد ، زیرا رسوایی آلاینده های فولکس واگن را به شدت وارد کرده است. کاربرد اصلی پلاتین در مبدل های کاتالیزوری خودروهای دیزلی بوده است – 45 درصد از پلاتین فروخته شده در سال 2014 به صنعت خودرو اختصاص یافته است. با دور شدن مصرف کنندگان و تولیدکنندگان از گازوئیل در پی دیزلگیت ، پلاتین به پالادیوم که عملکرد بهتری در خودروهای بنزینی دارد از دست داد.

فولاد ضد زنگ چیست

پلاتین به طور سنتی با قیمت بالاتری از طلا معامله می شود و در مقایسه با نادر پلاتین در مقایسه با طلا ، “پلاتین” به عنوان صفت با سطح بالاتری از اعتبار نسبت به طلا همراه است. با وجود مشکلات پلاتین و طلا که اکنون در بالای آن معامله می شود ، این شهرت همچنان پابرجا مانده است. ذخایر پلاتین در آفریقای جنوبی متمرکز است و این کشور حدود سه چهارم تقاضای جهان را تأمین می کند. Anglo American Platinum ، Impala Platinum و Lonmin بهترین تولید کنندگان جهانی پلاتین را تشکیل می دهند.پنج فلز کمیاب کدامند؟