قیمت تیرآهن فایکو در تهران

فلزآهن اسفنجی یا در اصطلاح انگلیسی sponge iron محصوی که تجارت آن در چند وقت اخیر رونق زیادی پیدا کرده است و طرفداران خاص خود را دارد. آهن اسنفجی یا همان گندله ها که بسیاری ازآن ها به صورت متخلخل نیز هستند ازاحیای مستقیم سنگ آهن به وجود می آید . این فلزازعیار بالایی برخوردار بوده است و این مزیت سبب شده است تا جایگزین مناسبی بجای استفاده از آهن قراضه ها باشد و همواره مورد توجه متخصصان قرار گرفته است .قیمت تیرآهن فایکو در تهران

برای مشاهده قیمت تیرآهن در تهران اینجا کلیک کنید .

تولید اهن اسنفجی روش های مختلفی را دارد که از جمله این روش ها می توان به :

 1. کوره های تونلی
 2. کوره های میدرکس

اشاره کرد.

در سال های گذشته ایران با بومی سازی و تولید بالا تیراهن اسنفجی توانست رتبه دوم تولید کننده اهن اسنفجی را به صورت کشوری به نام خود در بیاورد .

آهن اسفنجی:

آهن اسفنجی  DRI آهن احیای مستقیم ماده‌ای است که از احیای سنگ‌آهن (به شکل کلوخه، گلوله یا خاکروبه) به صورت مستقیم یعنی بدون ذوب کردن، به دست می‌آید. و با کوره های القایی که می توان تا 50 درصد از آهن اسفنجی را جایگزین ضایعات کرد .

آهن اسفنجی  آهن رسان

آهن اسفنجی که از احیای مستقیم اهن به وجود می آید  در طی فرآیند احیای به دلیل خروج گاز اکسیژن و سنگ آهن به صورت قطعه هایی کروی شکل تبدیل می شود و مانند اسفنج در سطح بدنه خود دارای سوراخ های کوچکی است و همین ویژگی سبب نام گذاری آهن اسنفجی به روی این محصول شده است. آهن اسفنجی به طور معمول بین 84 تا 95 درصد عیار دارد در طی سالیان اخیر بیشتر از 5 درصد از مصرف فولاد جهان از آهن اسفنجی تامین شده است و با درنظرگرفتن  میزان  بالای آلایندگی که دارد مشکلاتی مانند : هوا، مشکلات زیست محیطی وجود دارد.قیمت تیرآهن فایکو در تهران

تیرآهن IPE 24 فایکو ۱۲ متری بنگاه تهران | تجارت فلز

sponge iron

تولید آهن به روش احیای مستقیم که آهن اسفنجی از این عملیات حاصل می شود در مقایسه با سایر روش ها و شیوه های تولید آهن روشی جدیدتری محسوب می شود. در روش های احیای مستقیم از ماده ای زیادی استفاده می گردد که از جمله این موارد می توان به ماده ذغال سنگ یا گاز طبیعی اشاره کرد.

روش های تولید آهن اسفنجی با استفاده از گازهای طبیعی به 3 صورت زیر صورت می پذیرد

 1. روش میدرکس
  2. روش
 2. HYL

 

در تولید آهن اسفنجی با استفاده از زغال سنگ از دو روش زیر استفاده می شود :

 1. روش کوره‌ی تونلی
 2. SL/RN

کوره های تونلی :

کوره‌ تونلی دارای ساختاری بلند هستند و این کوره های از آجرهای نسوز تولید شده اند و در کف کوره ریل هایی مخصوص قرار داده اند و این کوره در 3 مرحله :

 1. پیش گرمایش
 2. احیا
 3. خنک شدن

تشکیل شده است . در ابتدا آهن اولیه به شکل پودر از تونل ها عبور می کند و در معرض قرارگیری ذغال سنگ در اثر حرارتی که از سوختن گازی های طبیعی با اکسیژن در هوا احیا می شود .

کاربردهای آهن اسفنجی

امروزه با توجه به کمبودی که آهن قراضه دارد برای تولید انواع شمش و سایر محصولات فولادی به کارگرفته می شود . فلز آهن اسفنجی محصولی است که می تواند برای تولید انواع محصولات فولادی در کوره های القابی جایگزین آهن گردد.  امروز در کوره‌های القایی می توان تا ۵۰ درصد آهن اسفنجی را جایگزین ضایعات کرد ودر ادامه آهن اسنفجی را در ریخته گری به 3 شکل :

 1. بیلت
 2. اسلب
 3. میلگرد

و … به کارگرفت .

فلز اهن اسفنجی نوع فشرده ای نیز دارد که به آن اهن اسفنجی بریکت ((Briquette گفته می شود که از منظر حمل ونقل نیز دارای راحتی در حمل نقل می باشد و از مقاومت بالایی در برابر ساییدگی و زنگ‌زدگی برخورداراست که سبب می شود که جدایی در سطح ان کمتر صورت بپذیرد.قیمت تیرآهن فایکو در تهران

3 نوع روش بریکت زنی وجود دارد که تحت عنوان تکست های زیر ارائه می شود :

 1. بریکت گرم
 2. بریکت سرد
 3. بریکت نرمه

کارخانه‌های تولیدکننده آهن اسفنجی

تولید آهن اسفنجی در ایران به طور جدی از سال 89 شروع شد و سابقه کمی در این عرصه دارد اما با موفقیت های زیاد در حال حاضر کشو ایران از جمله بزرگ ترین تولید کنندگان آهن اسفنجی در جهان به شمار می رود.

شرکت های فعال در ععرصه تولید محصولات فولادی در داخل کشور به شرح زیر می باشند :

 1. شرکت فولاد فولاد مبارکه‌ی اصفهان
 2. شرکت فولاد هرمزگان جنوب که زر مجموعه شرکت اصفهان است
 3. فولاد سنگان
 4. صنایع معدنی
 5. فولاد امیرکبیر کاشان
 6. شرکت توسعه و آهن فولاد گل‌گهر

و.. از جمله شرکت هایی هستند که سهم بزرگی از تولیدات کشور را به خود اختصاص داده است .

از جمله مزایای استفاده از تیرآهن :

وجود مزیت امکان توسعه بعد از اتمام سازه
امکان اتصال چندین قطعه به یک دیگر
مزیت قطعات از پیش ساخته شده در کارخانه
سرعت بالا در اجرا و نصب تیرآهن

خرید تیرآهن در بازار

برای خرید انواع محصوات فولادی باید به نکات مختلفی توجه نمود. این محصولات با توجه به اهمیتی که در صنایع مختلف از جمله ساخت و ساز دارند باید از کیفیت و استانداردهای خاصی برخوردار باشند. بنابراین به نکاتی می پردازیم که شما را در خرید تیرآهن خوب و مناسب با کیفیت و قیمت مناسب یاری کند. همیشه قبل از خرید تیرآهن باید از نوع کاربرد و مشخصات فنی و مکانیکی آن اطمینان به دست آورید. حتما از چند منبع معتبر استعلام قیمت داشته باشید و حتما کارخانه ها و برندهای معتبر تولید کننده تیرآهن را شناسایی کنید.

فلزنقره فولاد آلیاژی فلز طلا
ورق سیاه فولاد کربن فلز برنز
ورق آلیاژی فولاد استنلس استیل فلز برنج
ورق رنگی فولاد اهواز فولاد

قیمت میلگرد ۲۰ میانه قیمت میلگرد بناب در وب سایت آهن رسان به نشانی www.ahanresan.ir قیمت میلگرد 14 میانه امروز قیمت میلگرد سایز 8 قیمت میلگرد اصفهان 14 قیمت میلگرد ۲۰ ابهر قیمت میلگرد تیکمه داش قیمت میلگرد ۱۶ قیمت تیرآهن ۱۴ اصفهان امروز قیمت تیرآهن کرمانشاه در ارومیه قیمت تیرآهن 14 در کانال قیمت گذاری آهن رسان  قیمت تیرآهن ۱۸ فایکو قیمت تیراهن فایکو قیمت تیرآهن ۲۰ اصفهان قیمت تیرآهن 14 فایکو قیمت تیر آهن 16 قیمت تیرآهن در تبریز قیمت تیرآهن 14 اصفهان امروز قیمت تیرآهن اصفهان امروز قیمت تیرآهن کرمانشاه در ارومیه قیمت تیرآهن اهواز قیمت تیرآهن ۱۸ اصفهان قیمت تیرآهن 14 فایکو قیمت تیر آهن 16 قیمت تیرآهن 20 فایکو قیمت تیرآهن ۱۸ فایکو  در کانال تلگرام آهن رسان بهینه مهرگان جدول وزن تیرآهن فایکو قیمت تیرآهن 14 فایکو امروز قیمت تیرآهن 14 اصفهان قیمت تیرآهن ۲۴ فایکو قیمت تیرآهن ۲۲ فایکو قیمت تیرآهن ۱۶ فایکو در کانال قیمت گذاری آهن رسان بارگذاری شده است.

 کلام آخر

فلز آهن اسفنجی در طی عملیات های بسیار از نرمه های سنگ اهن به دست می آید. به عنوان مثال ماده اولیه سنگ اهن به عنوان ماده پایه برای تولید محصوات فولادی به کار گرفته می شود .فلز آهن اسفنجی به دلیل حجم بالای تولید در داخل کشور و قیمت نسبتا پایین تری که به نسبت سایر تیراهن ها دارد از جمله محصولات مناسب برای صادرات در کشورهای مختلف به حساب می آید و تجارت کردن از آن سود خوبی دارد و مزیتی بزرگی که دارد این است که تمام کالاهای آن از وضعیت اقتصاد جهانی و داخلی تبعیت می کند.قیمت تیرآهن فایکو در تهران