میلگرد را بیشتر بشناسید

آشنایی با میلگرد و انواع


همانگونه که پیش خیس هم گفته شد , میلگرد در صنعت های متعدد و ساختمان سازی به صورت گسترده مورد استعمال قرار می‌گیرد . واضح است که در هر مورد انتظارات خاصی قیمت تیرآهن فایکو در تهران  از مال و خصوصیت های میلگرد مصرفی داریم . به عنوان مثال میلگردی  قیمت میلگرد در مشهد که در سقف ساختمان یک نیروگاه به کار گیری می شود با میلگردی که در یک ساختمان معمولی به کارگیری می شود متعدد است . میلگرد را بیشتر بشناسید

انواع استاندارد میلگرد را به طور کامل بشناسید

میلگرد اروپایی

میلگرد اروپایی عمدتاً از منگنز و ترکیبات آن ساخته‌شده است .قیمت تیرآهن عریض در مشهدارزش تقریبا قابل قبولی نسبت به گونه های دیگر دارااست . فعالیت با آن راحت اما اقتدار کششی و ایستادگی آن در قبال خم شدن خیلی کم است ; به این ترتیب برای بخشها زلزله‌خیز مطلوب نیست

میلگرد فولاد کربن

با اسم میلگرد سیاه هم شناخته می شود . تقریباً در تمام پروژه‌ها قابل‌استفاده است .قیمت ورق سیاه امروزاقتدار کششی بالایی دارااست . نقطه‌ضعف میلگرد فولاد کربن زنگ‌زدگی , خوردگی و فرسایش آن است ; به این ترتیب آیتم قابل قبولی برای بخشها دارنده رطوبت بسیار هوا نیست.میلگرد گالوانیزه صرفا ۴۰ برابر نسبت به میلگرد سیاه در قبال زنگ‌زدگی مقاوم است ;
ولی از میلگرد اپوکسی باارزش‌تر و گران‌تر است چراکه زخم وصال به روکش گالوانیزه مشقت بار است.

میلگرد با پوشش اپوکسی

درواقع به عبارتی میلگرد سیاه ( کربن دار ) است که با پوشش اپوکسی حدود ۷۰ تا ۱۷۰۰ برابر نسبت به زنگ‌زدگی مقاوم شده‌است
میلگرد فولادی ضدزنگ ( میلگرد فولاد استنلس )4 نوع فولاد


 میلگرد فولادی استنلس استیل

پیداست که ایستادگی بالایی در قبال زنگ‌زدگی , خوردگی و فرسایش داراست . حدود ۸ برابر بیشتر از میلگرد اپوکسی و ۱۵۰۰ برابر میلگرد سیاه , مقاوم به زنگ‌زدگی است .
میلگرد فولادی ضدزنگ توان خم شدن و تحمل توشه بالایی دارااست . به دلیل بها بالا در مورد ها مختص و کم از این میلگرد به کار گیری می گردد.

میلگرد فایبرگلاس

میلگرد فایبرگلاس مشابه شیشه تقویت‌شده با پلیمر است . مخلوط آن مشابه فیبر کربن بوده و زنگ نمی‌زند .
میلگرد فایبرگلاس در قبال خم شدن مقاوم نیست ولی در قبال خوردگی , فرسایش و تماس گرفتن براثر رطوبت و محیط‌های اسیدی مقاوم است تولیدات گالوانیزه سبک و درعین‌حال زیاد مقاوم و ولی بها بالایی دارا است.

میلگرد آلومینیومی

میلگرد آلومینیومی غیرآلیاژی رسانا است و تا حد متعددی در قبال خوردگی مقاوم بوده و استحکام متوسطی داراست .
عموما برای ارتقاء استحکام میله های آلومینیومی , لوله جدار چاه را به طور کامل شناخته و با نکات آن آشنا شویدعنصرها آلیاژِی دیگری نظیر مس , منگنز , منیزیم . . را با آن مخلوط می نمایند .نسبتاً ۹۰ تا ۹۵ درصد میلکردهای آلومینیومی را عنصر آلومینیوم تشکیل میدهد و ۵ تا ۱۰ درصد آن با موادسازنده دیگر مخلوط می شود.تا خواصی مانند استحکام , ایستادگی به خوردگی و تماس گرفتن , خواص رسانایی الکتریکی و گرمایی ما یحتاج به دست آید .تولیدات گالوانیزه میلگرد آلومینیومی اکثر اوقات به ارتفاع ۳ متر و ضخامت ۸ تا ۵۲۰ میلی متر ساخته می شود.

میلگرد کروم

نوعی میلگرد است که با عملیات حرارتی کربن‌دهی ساخته می گردد . میلگرد سمانته را با اسم میلگرد سمانتاسیون یا این که میلگرد کربوره هم می شناسند . ازآنجایی‌که در ساختار آن میزان کربن زیر موجود است , بعد از عملیات سخت‌کاری هم مشقت بالایی نتیجه ها نمیشود . برای جبران این ضعف , مرحله میلگرد را پرکربن مینمایند تا مشقت بالایی به دست آید درحالی‌که مغز آن کماکان قابل انعطاف است .

فلزنقره

فولاد آلیاژی

فلز طلا

ورق سیاه

فولاد کربن

فلز برنز

ورق آلیاژی

فولاد استنلس استیل

فلز برنج

ورق رنگی

فولاد اهواز

فولاد

 


میلگرد زیگزاگ

این دسته میلگرد نسبت به اشکال دیگر از انعطاف‌پذیری بیشتری برخوردار بوده و از اجزای اساسی ایجاد خرپا و تیرچه به شمار می آید . به‌واسطه ساختار و انعطاف‌پذیری بالا , نسبت به میلگردهای بی آلایش می توانند توشه بیشتری را تحمل نمایند .
میلگرد حرارتیچدن چیست و چگونه ساخته می شود هنگامی‌که بتن به عوارض حرارت و تنش مبتلا انبساط و انقباض میشود , میلگرد حرارتی با بتن مشغول می گردد و با ماهیت فنری و اقتدار کششی خویش با انقباض و انبساط بتن رویارویی می نماید.میلگرد را بیشتر بشناسید