آشنایی با انواع نبشی و قیمت آن

یکی از انواع پروفیل‌ها که دارای دو ضلع بوده و این دو ضلع به شکل قائم بر یکدیگر قرارگرفته‌اند قیمت نبشی آهن رسان  نام دارد. این مصالح کاربردهای گوناگونی داشته و درجاهای مختلفی به کار می‌روند. این دسته از پروفیل‌ها ازجمله‌ی بااهمیت‌ترین و پرکاربردترین مصالحی هستند که در ساخت ساختمان‌ها از آن‌ها استفاده می‌شود و در دو نوع مرکب و منفرد هستند. عمده‌ی استفاده از این پروفیل در پروژه‌های عمرانی، ساختمانی و نیز مربوط به صنعت است. همچنین این مصالح را می‌توانیم همراه با انواع دیگر سازه‌ها و مصالح و وسیله‌های دیگر به‌صورت ترکیبی به کاربرد.

انواع نبشی‌ها کدام هستند؟

این محصول را عموماً بر اساس دو مؤلفه دسته‌بندی می‌کنند. نخست ازنظر شیوه‌ی تولید و دیگری ازنظر شکل ظاهری. در دسته‌بندی ازنظر شیوه‌ی تولید دو نوع پرسی و فابریک را خواهیم داشت و ازنظر شکل ظاهری نیز دودسته‌ی بال مساوی و بال نامساوی راداریم. در ادامه به معرفی مختصر هر یک می‌پردازیم.

قیمت نبشی

پروفیل پرسی

این نوع از مصالح از یک صفحه با بلندای 6 متری ساخته می‌شود که آن را از میان پهنای ورق خم می‌کنند و سپس به آن فرم می‌دهند. جنس متریال سازنده‌ی این دست از پروفیل‌ها همان ورق‌های فولادی است.

پروفیل فابریک

این پروفیل از نخستین مرحله‌ی پروسه‌ی ساخت به‌صورت نبشی تولید می‌شود به این صورت که در ابتدا فلز موردنظر را در کوره حرارت می‌دهند و سپس طی چند مرحله برای کم کردن ضخامت شمش را از نورد می‌گذرانند. این کار همچنین سبب بیشتر شدن طول قطعه می‌شود. در مرحله‌ی نهایی هم شمش کاملاً به شکل واقعی این محصول درمی‌آید و آن را در سایزهای مختلف برش می‌دهند.

پروفیل بال مساوی

به‌صورت کلی این دسته از پروفیل‌ها را در نقشه‌های ساختمانی با حرف L نمایش می‌دهند چراکه ازنظر ظاهری باهم شباهت دارند. وقتی پروفیل از انواع بال مساوی باشد جلوی حرف L ابعاد بال را قرار می‌دهند. برای نمونه L400 یعنی این مصالح ز نوع بال مساوی و با ابعاد بال چهارصد میلی‌متر.

نوعی از این محصول هست که به نام اسپیرال آن را می‌شناسند و از نوع بال مساوی و سبک هست. ابعاد این پروفیل از 20*20*2 تا 50*50*5 متغیر است. خوب است بدانید این پروفیل از پروسه‌ی نورد گرم تولید می‌شود.

پروفیل بال نامساوی

این نوع از مصالح در مقایسه با انواع بال مساوی کاربردهای تخصصی‌تری داشته و در صنعت‌هایی خاص کاربرد دارند. علت آن‌هم این است که انواع بال مساوی بنا به هر دلیلی قابل استفاده برای این موارد خاص نیستند.  انواع بال نامساوی تنها راه چاره است. این پروفیل‌ها در سایزهای مختلف و همچنین ضخامت‌های گوناگونی تولید می‌شوند که برای اطلاع از آن‌ها می‌توانید از فروشنده درخواست جدول مربوطه را بکنید. در مدل نامساوی که سایز بال‌ها باهم متفاوت است کنار حرف L هر دو اندازه به‌صورت که یک ستاره به‌عنوان علامت ضربدر بینشان باشد ذکر می‌شود. برای نمونه اگر در نقشه‌ای علامت L100*150 را مشاهده کردید یعنی یک پروفیل بال نامساوی که یکی از بال‌ها 100 میلی‌متر و دیگری صد و پنجاه میلی‌متر است.

نمایش مشخصه‌های نبشی در آهن رسان

همان‌طور که بالاتر هم گفته شد این مقاطع دارای دو مشخصه ی مهم هستند: نخست اندازه ی بال‌ها و دیگری ضخامت بال‌ها. برای مثال اگر به شکل 30*30*3 نشان داده شود یعنی یک پروفیل بال مساوی است که طول بال‌های آن برابر با سی میلی‌متر و پهنای بال‌های آن برابر 3 میلی‌متر است.

این محصول چه کاربردهایی دارند؟

از جمله بااهمیت‌ترین پروفیل‌های ساختمانی که علاوه بر ساختمان سازی در صنعت نیز مورداستفاده قرار می‌گیرند این محصول هستند. این مقاطع کارایی های بسیار زیادی دارند که برخی از آن‌ها به شرح زیر است:

قیمت نبشی

در ادامه‌ی این مطلب کمی در خصوص نحوه‌ی متصل کردن این پروفیل به سایر مقاطع و مصالح ساختمانی می‌پردازیم. عموماً این پروفیل‌ها به دو شکل شاخه‌ای و نیز لقمه یا خردشده مورداستفاده قرار می‌گیرند. پروفیل‌هایی که ابعادی بین پنجاه‌تا صد و پنجاه میلی‌متر دارند بیشتر برای این مواد کاربرد دارد: وصل کردن پل‌ها به ستون‌ها، متصل کردن تیرآهن‌ها  به انواع بیم‌ها باربر، وصل کردن ستون‌ها و صفحه‌های فونداسیون به یکدیگر. علاوه بر این موارد گفته از این مقاطع در ساخت ستون‌ها و خرپاها بهره گرفته می‌شوند. در بقیه‌ی انواع سازه‌ها برای نمونه سازه‌هایی که در ارتباط با آسانسور هستند از پروفیل لقمه که همان نبشی خردشده است بهره می‌گیرند.

علاوه بر این‌ها در سقف‌های کرومیت هم برای قسمت بال بالایی آن از این پروفیل‌ها استفاده می‌شود. البته گل‌ها از تسمه یا ناودانی هم استفاده می‌شود. سپس روی این پروفیل‌ها را با بتن پوششی کاور می‌کنند. همچنین در ساخت اتصالات ساده هم از این مقاطع بهره می‌برند. نمونه‌های اتصالات ساده عبارت هستند از: اتصال پروفیل جان، اتصال به کمک پروفیل نشیمنی ( از هر دو نوع تقویت‌شده و تقویت نشده)، اتصالات نیم گیردار یا نیم صلب، اتصالات گیردار یا صلب و بسیاری موارد دیگر که ذکر آن‌ها در این مقاله‌ی کوتاه نمی‌گنجد.

نبشی کشی ساختمان چگونه انجام می‌شود؟

برای مقاومت بیشتر سازه‌ها و پیشگیری از ریختن و یا افتادن دیوارهای سفالی، ساختمان‌های ساخته‌شده با بتن آرمه یا همان فولادی، انواع دیوارها اعم از با نما و بدون نما بهترین کار این است که به‌صورت کاملاً صحیح و اصولی عمل نبشی کشی انجام شود. عدم انجام این عمل خصوصاً در دیوارهای نمادار و بدون نما را در انواع ساختمان‌هایی که از بتن ساخته می‌شوند را می‌توان در دسته‌ی ایرادهای معمول ساخت و اجرایی به شمار آورد.

قیمت روز نبشی و قوطیدر سایت آهن رسان وزن و قیمت نبشی ۴و همچنین قیمت نبشی۱۲، در کنار انواع قیمت نبشی8، جهت اطلاع از قیمت نبشی 10*10، قیمت نبشی تودلی ویژگی های  قیمت نبشی گالوانیزه، در سایت www.ahanresan.ir قیمت نبشی بناب، قیمت نبشی ۴، قیمت آهن،به همراه قیمت آهن ساختمان سازی، ابعاد و وزن نبشی، قیمت آهن آلات در بندرعباس،طبق استاندارد جهانی قیمت لحظه ای آهن و میلگرد،  عوامل موثر برقیمت اهن در مشهد، قیمت نبشی 4 سبک، در آهن رسان قیمت نبشی 10*10، ویژگی های مهم و تاثیرگذار قیمت نبشی بناب، اندازه های رایج قیمت آهن ۱۴، قیمت قوطی آهن، کاربرد انواع نمودار قیمت آهن آلات، برای اطلاع از علت افزایش قیمت آهن آلات، قیمت نبشی ۵ در سایت آهن رسان، اخبار لحظه ای اهن ملل، قیمت آهن، کارخانه های سازنده قیمت آهن ملل، خصوصیات فنی و مکانیکی بازار بزرگ آهن اصفهان، قیمت آهن اصفهان، اقدامات شرکت آهن رسان لیست آهن فروش اصفهان، قیمت قوطی آهن، در ahanresan شماره تماس آهن فروشان اصفهان، قیمت نبشی گالوانیزه، قیمت نبشی 5 اصفهان،کارخانه قیمت نبشی 4 سبک، وزن نبشی،انواع و کاربرد قیمت روز نبشی و قوطی، آهن رسان ، قیمت نبشی مشهد، خصوصیات مهم قیمت نبشی 10*10، نمودار قیمت نبشی

نتیجه گیری

در حال حاضر مصالح مختلفی در بازار وجود دارد که هرکدام وظیفه‌های مختلفی در ساخت‌وسازها دارد. یکی از مصالح مهم و تأثیرگذار در مقاومت و استقامت ساختمان‌ها نبشی‌ها هستند. این محصول دارای انواع مختلفی است که هرکدام از آن‌ها کاربردهای مختلفی است. بهتر است بدانید برای استفاده از این محصول باید مناسب‌ترین مدل دلخواه را انتخاب نمایید تا بتوانید از مزیت آن‌ها بهترین استفاده را داشته باشد.